DAJE SE NA ZNANJE:

31 August 2015

Neke filmove jednostavno treba zaobići. Ne moraju oni stvarno biti loši ali sem ukoliko nemate ovu, svetu prosvetiteljsku, dužnost poput moje, ove proizvode jednostavno zaobiđite. Neka se samo ja patim... (priznajem, ponekad se osećam stvarno kao On*, i sada, znam, kroz kakve muke, On mora da prolazi da bi Mi, konačno, ušli u tu mirnu luku...'ebiga, samo  niko da mu kaže da je On kapetan Titanika)


* svaka sličnost sa stvarnim ljudima i političarima sasvim je slučajna i posve namerna

1) The Possesion of Michael King (2014)



Nikada nisam voleo faund futidž (čast izuzecima poput Chronicle) te ako vam kažem da mi ni ova posesija Majkla Kinga  nije ostala u sjajnom sećanju nećete biti iznenađeni. Priča o Kingu Majklu koji pokušava da dokaže da natprirodno (ne) postoji, nekako se u početku i drži na plećima dobrog glumca Shane Johnsona, ali kada kolabrira taj pad je spektakularno loš. Nema nimalo originalnosti u ovom niskobudžetnom hororu.

Na skali od (1-6) ocena: 2- 

2) The Taking of Deborah Logan (2014)


I dok sam nešto i mogao da pohvalim u prethodnom zaposedanju, za ovaj horor sa babom koja ima Alchajmer pa joj se na svu tu muku prikači i nekakav demon/duh iz prošlosti neću imati nikakve milosti.

Ovo čudo je od početka train wreck ... i to još faund futidž.

Na skali od (1-6) ocena: 1

3) The Best of Me (2014)



Nikolas Sparks je poslednjih decenija veoma popularan pisac. Naročito u Americi. Toliko da mu je ovaj film čak deveta ekranizacija nekog njegovog romana. Priznajem, nisam pre ove pogledao ni jednu, mada, "Notebook" i "Poruka u boci" će svakako biti, kad tad, 'overeni'.


To što nisam ni pročitao ni jedan od Sparksovih pisanija ne znači da ja nisam ljubitelj ljubića (ili romantik u duši) već samo znači da ni za mnoge, meni interesantnije, pisce nisam imao vremena.

Doduše, a nakon odgledanog filma, želja za čitanjem novela Nikolasa Sparksa je gotovo ugašena. "The Best Of Me" od početka deluje kao loše našminkani klovn koji pokušava da izigrava strašnog krotitelja lavova. Nažalost nije u pitanju komedija već  melodrama koja bi valjda trebala da nam izmami suze.

U "The Best Of Me" je sve od početka pogrešno. Od glumaca koji izgledaju prestaro za sedamnaestogodišnjake, zapleta na nivou jeftinih roto ljubića (ako ste dovoljno stari pa ih se sećate) o nesrećnoj mladaločkoj ljubavi koju kvari zločesti karikatura otac, te sve do neverovatnog, "morate pogledati da bi ste poverovali", završetka, koji uključuje i transplataciju srca. Dodatni začin je i lenja režije koja, i onako dosadan film, dodatno razvlači na gotovo dva sata.


Michelle Monaghan je i dalje lepa, naročito kada plače, a nikada mi neće biti jasno zbog čega James Marsden i dalje dobija glavne uloge.

Na skali od (1-6) ocena: 2

4) The Lookalike (2014)



Justin Long beše momak od Dru Barimor ? Ne ? Bilo kako bilo on je i producent i glavni glumac ovog kvazi trilera. Mada, Jerry O'Connell je ovde glavni, ali verovatno zato što nije i producent nije ni prvi na špici.A glumi i John "Seks i grad" Corbett koji beše momak od Bo Derek ? Zar ne ?
"The Lookalike" je nemušti pokušaj da se napravi nekakva parafraza (najgorih) radova Kventina Tarantina, tako što će kombinovati duhovite filozofske rasprave između protagonista koji dolaze iz kriminalnog miljea sa stilizovanim uzbudljivim nasiljem na ivici komedije i sve to pomešano kroz neo noir ugođaj u vidu korišćenja osvetljenja tj. fotografije, ali i krajnje sudbine većine svojih junaka.
Od svega toga što sam naveo u prethodnoj (neverovatno pametnoj) rečenici režiser Richard Gray i ekipa nije postigla ama baš ništa. "The Lookalike" je loš, gotovo negledljiv, film.

Na skali od (1-6) ocena: 1

5) Perfect Sisters (2014)

Ne znam kakva je bila konstalicija zvezda te 1995 godine kada je Mira Sorvino osvojila oskara ali ono što je sigurno jeste da Sorvino Mira nema sa glumom veze, što je manje više i dokazala njena karijera. U ovom "tolikom lošem da je stvarno loš" filmu ona glumi majku-alkoholičarku dve ćeri kojima se to nimalo ne dopada pa reše da je smaknu.


Ne liči ovo ni na TV film a nivo amaterizma režije i (nažalost) glume čini "Perfect Sisters" jednom perfektnom filmskom katastrofom.

Na skali od (1-6) ocena: 1

28 August 2015

Konačno stižemo i do najboljeg filma Kevina Kostnera iz 2014 godine, "Draft Day". Snimio je ga još jedan veteran američkog filma Ivan Reitman. I mada ova sportska drama svakako nije remek delo u pitanju je solidan i interesantan film koji se bavi temom specifičnom samo za Ameriku, a to je taj čuveni draft.

Mislim, kada pročitate sadržaj filma u kome (otprilike) piše da je glavni junak menadžer NFL tima Clevaland Browns koji se nalazi u delikatnoj poziciji izbora prvog pika na predstojećem draftu, teško da ćete poželeti pogledati tako nešto. Koliko vas je uopšte razumelo prethodnu rečenicu ?
 Jer, ako čak i gotivite američki fudbal (što znači da znate šta se krije iza misteriozne oznake NFL) činjenica je da u ovoj drami ima najmanje tog fudbala. Nije ni čudo jer je radnja smeštena u pauzi sezone i u danima pred draft.


Ali zaboravite na te čudne reči, pik,draft, NFL... apsolutno vam je nebitno prethodno "znanje" jer Reitman uspeva da napravi film zanimljiv i onima koje ništa od ovih pominjanih stvari 'ič ne zanima.
U tome mu, nesumnjivo, pomaže šmekerska gluma Kevin Costnera zaslužna da sam u svakom trenutku apsolutno veovao svakom njegovom postupku i odluci i uopšte nisam sumnjao u njega.

 Postoje 3 razloga zbog čega je to tako:
1. Zato što je to Kevin Costner
2. Zato što nemam pojma koja su pravila drafta i da li su ovakve akrobacije uopšte moguće
3. Succer sam za split skrin... možeš, uvijeno u ovaj filmski "trik" da mi prodaš da gledam i balet (ups...čini mi se da mi je tu foru već uvalio DePalma u svojoj  Strasti)

Nije svakako "Draft Day" nekakvo krucijalno filmsko ostvarenje ali jeste pošten, možda malo i  staromodan, film, koji uprkos svom generičkom zapletu (i raspletu) nudi prijatnu zabavu. Definitivno najbolji Kostner iz 2014 godine.

Na skali od (1-6) ocena: 4-*


recenzija: Biograf

* realno je ovo za neki 3+ ali... Costner je to

15 August 2015

Živojin Pavlović bi ovakav film snimio u Americi. Ali tamo negde 1970 i neke...



1. Ako ste pravi filmofil ovaj film  će te poželeti da pogledate zbog:

Christian Bale rastura u ovom filmu. Bukvalno. Njegovo uloga "na ivici žileta" bivšeg vojnika koji balansira između budućeg pripadnika snaga reda i mira ili budućeg člana snaga nemira i nereda je ubedljiva, snažna i konačno potresna. Te 2005 godine počinje i Bejlova Betmen saga, kada ovaj talentovani glumac zasluženo postaje i holivudski A igrač.

2.  A  gledali smo ga :  

 Naravno zbog David Ayera. Ayer je veoma , što bi rekli onako neknjiževnički zanimljiv lik. Sa vojnom karijerom iza sebe  uplovio je u svet filma pravo u podmornicu (U-571), a zatim se počeo baviti mračnom stranom policije u filmovima poput "Training Day" i "Dark Blue". "Harsh Times" je njegov debi kao režisera. Pošto je ovaj lik uglavnom i autor scenarija za svoje filmove možemo ga smatrati kao jedan od retkih izuzetaka savremenog američkog filma, naročito kada imamo u vidu da su Ayerova dela  relativno uspešna na "box-office" blagajnama.



3. Glavni razlog zbog čega će te ga (možda) odgledati do kraja:

Christian Bale vas hipnotički vodi čitavim filmom i svojom kolosalnom interpretacijom poništava (ili ih bar čini manje vidljivim) sve mane ovog filma. A njih bogami ima...i to ne malo.


4. Dvougao:
loše:  
Mada nam je od početka jasno da ćemo gledati tešku dramu i da ne treba da očekujemo nekakve humorističke pasaže ili (ne daj Vučiću) akcione sekvence u stilu Majkla Beja, nekako je "Harsh Times" strukturalno veoma trom film. Ne dešava se puno toga u njemu. Epizodni glumci su upavo to, epizodni. Freddy Rodriguez koji glumi Majka, najboljeg ortaka i sapatnika Džima (Bale) uopšte ne uspeva da se "izbori" sa glumom koju nam ovde donosi Bale, pa zahvaljujući tome ali i evidentno ne baš dobroj kontroli od strane režisera Ayera, njegov lik biva prosto progutan u svim zajedničkim scenama. Eva Longoria totalno neiskorišćena i generička.
 Takođe, to putovanje od tačke A do, za ovakve filmove, neizbežne tačke B, bezvezno je "usmereno" nekim krajnje nerealnim postupcima određenih likova. U ovakvim "realnim" dramama trenuci kada gledalac primećuje da ta realnost nije više prava ozbiljno štete krajnjem sudu.
 Setimo se krajnje sudbine Džimi Barke iz remek dela našeg crnog talasa "Kad budem mrtav i beo", kojeg je režirao na početku već pominjani Živojin Pavlović. Tako se, dođavola Ayere Davide, snimaju ovakvi filmovi...

dobro

To što nam je Ayer prikazao ljude sa margine društva, one o kojima država nimalo ne brine nakon što ih pošalje u besmislen rat, je naravno hvala vredno i ovakve teme su potrebne  holivudskoj fabrici iluzija, upavo da bi malo te iluzije razdrmali. O ostalim vrednostima ovog filma već sam dovoljno pisao u pretnodinim pasusima.


5. Šta bi bilo kad bi bilo:
 Šta bi bilo da je Ayer nastavio da se bavi  kontraverznim temama u svojim kasnijim filmovima ? Pa, verovatno bi snimio neki film o super herojima u šarenim kostimama... poput "Suicide Squad" koji nam stiže naredne godine...


  Režija: David Ayer
  Glume: Christian Bale, Freddy Rodrigues, Eva Longoria



Na skali od (1-6) ocena: 3

recenzija: Gimitrije Verzićduh sa dva plava oka 


* 1000 jeste lista ali nije top lista i filmovi nisu složeni ni po kom redosledu osim nasumičnog

14 August 2015

Nema nade za rock and roll u Srbiji... ali, uprkos tome, i dalje neki (odlično) rokaju.....


12 August 2015


   

05 August 2015




"Only The Lonely (Know How I Feel)"


Dum-dum-dum-dumdy-doo-wah
Ooh-yay-yay-yay-yeah
Oh-oh-oh-oh-wah
Only the lonely
Only the lonely

Only the lonely (dum-dum-dum-dumdy-doo-wah)
Know the way I feel tonight (ooh-yay-yay-yay-yeah)
Only the lonely (dum-dum-dum-dumdy-doo-wah)
Know this feeling ain't right (dum-dum-dum-dumdy-doo-wah)

There goes my baby
There goes my heart
They're gone forever
So far apart

But only the lonely
Know why
I cry
Only the lonely

Dum-dum-dum-dumdy-doo-wah
Ooh-yay-yay-yay-yeah
Oh-oh-oh-oh-wah
Only the lonely
Only the lonely

Only the lonely (dum-dum-dum-dumdy-doo-wah)
Know the heartaches I've been through (ooh-yay-yay-yay-yeah)
Only the lonely (dum-dum-dum-dumdy-doo-wah)
Know I cry and cry for you (dum-dum-dum-dumdy-doo-wah)

Maybe tomorrow
A new romance
No more sorrow
But that's the chance

You gotta take
If your lonely heart breaks
Only the lonely

Dum-dum-dum-dumdy-doo-wah