Režija: Jose Padilha
Glume: Joel Kinnaman
Gary Oldman,
Michael Keaton
Ako ipak, pokušamo da zaboravimo original, možda...rekoh samo možda...ovaj produkt iz 2014 godine možemo posmatrati kao (dobar?) pokušaj da se trenutnom holivudskom mejnstrim SF/blokbaster filmu doda doza društvene angažovanosti. Sam početak, prikaz operacije futurističkih dron/robota koji eto, "čuvaju" mir na bliskom istoku (jer ti roboti su svuda "dobrodošli" osim, avaj, u demokratskoj Americi u kojoj nekakav Drajfusov zakon brani postavljenje robota na ulice) bio je, pokazaće se, i najzanimljiviji, najoriginalniji deo filma.
Kada nakon Samuel L. Jacksona, koji je ovde Novak (ali ne Đoković), popularni anti-narodni i pro-korporacijski TV voditelj (ali ne i teniser), pređemo u ostatak filma, shvatamo da je čitav onaj pokušaj trajao nekih 5 minuta. Sada smo već u klasičnom/prosečnom akcionom SF "spektaklu" koji relativno verno prati originalnu priču o policajcu koji teško nastrada u atentatu a zatim se uz pomoć OmniCorp korporacije vrati na ulice Detroita u vidu Robokapa (Robocop).
Satira je ovde maksimalno ublažena, akcija (i nasilje) cenzurisano, a crnohumorni elementi iz Verhovenog "Robokapa" su ovde zamenjeni referencama na "Čarobnjaka iz Oza" (Limeni) i "potresnim" trenucima koje prate Robokapovu odiseju od robota sa emocijama do robota bez emocija pa opet robota sa emocijama.
Što se tiče glumaca, Joel Kinnaman je solidan, Gary Oldman uspavan, a neko je morao reći Michael Keatonu da on u ovom filmu glumi glavnog negativca.
Prvi Robocop je imao budžet od 13 miliona $ i zaradio je gotovo pet puta više (53 mil). Ovaj novi ima frapantnih 100 miliona $ utrošenih u nešto (zar stvarno toliko košta CGI ?) što se toliko i ne primećuje na ekranu a zaradio je gotovo isto (58 mil.) kao i prethodnik iz 1987 godine. Nažalost, to nikako ne znači da će nas Holivud poštedeti rimejkova i ributova...
Na skali od (1-6) ocena: 2+
recenzija: Biograf
Post a Comment